ست سرم

ست‌سرم ابزاری برای تزریق درون‌وریدی است که برای تزریق مایعات به داخل رگ یا داخل ماهیچه استفاده می شود. این وسیله مخصوص زمانی است که فرد نتواند از راه دهان غذا بخورد و مواد مغذی را به بدنش برساند یا بر اثر مشکلی دچار افت فشار شده باشد؛ در چنین شرایطی بهترین و سریع‌ترین راه برای رساندن مواد مغذی و بهبودی بیمار استفاده از سرم است. در کنار سرم، برای تزریق وریدی شما نیاز به ست سرم دارید. این وسیله رابطی بین محفظه سرم با آنژیوکت، اسکالپ وین یا سرسوزن برای انتقال مواد مغذی درون سرم به خون است. ست سرم به صورت گسترده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بخش تزریقات مورد استفاده قرار میگیرد. هر ست‌سرم کاملاََ یکبار مصرف بوده و  برای یک بیمار استفاده می‌شود. ست‌سرم با گاز اتیلن‌اکساید استریل شده و در بسته‌بندی یکبارمصرف و بهداشتی و استریل در داروخانه‌ها موجود است.

FIONIAVET-IV-set-60-drop-ml

اجزاء ست سرم:

  1. گیره غلتکی: گیره غلتکی یکی از مهم ترین اجزاء تشکیل دهنده ست‌سرم و وسایل تزریق است. این قطعه به منظور کنترل مقدار مایع سرم مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت با چرخاندن آن به دو طرف می توان میزان خروجی سرم را به اندازه دلخواه تنظیم کرد.
  2. محفظه سرم: محفظه سرم به قطعه‌ای می‌گویند که درست در زیر کیسه مایع سرم قرار گرفته و قطره‌های خارج شده از کیسه سرم را نشان می دهند. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف و کاربردهایی که محفظه سرم دارد، کمک به کنترل کردن میزان مایع خروجی از سرم است. شما می توانید با شمارش تعداد قطره‌های خروجی از کیسه سرم در یک دقیقه خروجی آن را کنترل کنید.
  3. پورت تزریق: از درگاه یا پورت تزریق می‌توان به منظور انجام تزریقات اضافی به بدن استفاده کرد. به بیان بهتر، درون هر ست‌سرم، یک قطعه  وجود دارد که اگر نیاز به انجام تزریقات اضافی و یا استفاده از داروهای دیگر برای بهبود حال بیمار بود، تزریقات ازطریق این درگاه صورت بگیرد، و همراه با وارد شدن مایع سرم به بدن، انواع مختلفی از دارو های دیگر نیز وارد بدن شود.
  4. گیره اسلایدی: یکی دیگر از قطعات موجود در ست‌سرم، گیره اسلایدی است. گیره‌ای که عموماََ در این ست‌ها قرار می‌گیرد و از آن به منظور قطع کردن جریان خروجی سرم استفاده می شود.
  5. سایر اجزا: درون ست سرم اجزاء دیگری نیز وجود دارد که از آنها می‌توان به سرسوزن و سوراخ‌کن اشاره کرد. سرسوزن به قطعه‌ای می‌گویند که در انتهای ست‌سرم قرار دارد و در خصوص انجام تزریقات کمک کند. همچنین باید اشاره کنیم که نام دیگر سوراخ‌کن، اسپایک می‌باشد.
IV1-set1